Нотатки оратора. Як не облажатися перед публікою?

Нотатки оратора. Як не облажатися перед публікою?

Під час публічного виступу настільки ж важко контролювати свої почуття і підбирати слова, наскільки легко бути почутим. Однак щоб ваше висловлювання було успішним, треба дотримуватися декількох простих правил. Ці правила — кити, на яких стоїть риторика.

Правило №1:
Слово — інструмент влади, і чим досконаліше воно, тим ефективніше. Оратор говорить грамотно, просто і динамічно, він уникає двозначності, його висловлювання легко запам’ятовуються.

Правило №2:
Якщо ви виступаєте перед публікою вперше, попросіть когось з друзів прийти і підтримати вас. Знайомі обличчя в перших рядах допоможуть розслабитися.

Правило №3:
Велика кількість слів-паразитів (так би мовити, виходить, ну, як би, типу) відштовхує слухачів, викликаючи у них недовіру до оратора. Слова-паразити говорять про те, що ритор недостатньо добре знає предмет свого висловлювання. Тому й так важко підбирає слова.

Правило №4:
Важливо пам’ятати, що якщо ви говорите публічно, то ви — господар вечірки. Тому дивіться прямо в очі, немов підливаючи шампанського в келихи своїм гостям.

Правило №5:
Хороші не ті ідеї та аргументи, які вважає істинними або правильними ритор, а ті, які прийнятні для аудиторії. У той же час, якщо ритор прагне лише успіху у публіки, то навряд чи його аргументація буде конструктивною. Конформізм завжди призводить до культурного і політичного занепаду.

Правило №6:
Вступ повинен бути в міру енергійним: яскравий вступ привертає увагу і викликає симпатію до ритора, але якщо усна мова починається занадто емоційно, мовцю може не вистачити сил продовжувати її на тому ж рівні. До того ж, аудиторія швидко стомлюється від надмірної емоційності оратора.

Правило №7:
Навчіться знаходити правильну позицію рівності і переваги у ставленні до аудиторії: очевидна перевага призводить до відчуження, а очевидна рівність — до несерйозного сприйняття. Простіше кажучи, будьте близькі та цікаві своїй аудиторії.

Правило №8:
Аргументи для висловлювання відбираються за трьома основними принципами:
– чим менше аргументів, тим переконливіше висловлювання. Обирайте найпотужніші;
– найсильніше враження на аудиторію справляють чіткі та лаконічні аргументи;
– у будь-якому висловлюванні запам’ятовується та аналізується в основному те, що сказано на початку та, особливо, в кінці.

Правило №9:
Прагнення переконати будь-якою ціною — насилля над аудиторією. Свобода волі — реальність, з якою ритор зобов’язаний рахуватися.

Правило №10:
Утримуйтеся від вираження особистих поглядів на суперечливі теми, від непродуманої щирості, зайвої емоційності, негайної і недостатньо зваженої реакції на слова та вчинки інших. Публічна аргументація — проблемна і спірна. Інколи доходить навіть до конфліктів в аудиторії. Тому, перш ніж щось сказати, ритор зобов’язаний зважити можливі наслідки своїх висловлювань.

© «Стилос.інфо»