Прокляття носорога

Багато років тому, ще до початку нашої ери, в Азії зародилася думка про те, що ріг носорога володіє дивовижними лікувальними властивостями.

Спочатку вважалося, що якщо в кубок з рогу цієї тварини налити отрути, то речовина зашипить і запіниться. Багато східних правителів забажали мати такий кубок. За роги носорогів вони платили чистим золотом, одначе згодом стало ясно, що виготовлені келихи з цього матеріалу аж ніяк не здатні реагувати на отруйні речовини.

Носоріг

Ймовірно, ті, хто роками полював на носорогів, не хотіли втрачати прибуток через фальшиву легенду про магічні кубки, тож довелося створювати нову. Існує версія, згідно якою один індійський мудрець, натхненний виглядом носорога, заявив, що з рогу парнокопитної тварини можна виготовити прекрасні ліки від імпотенції. Згодом з’явилися історії про спроможність настоянок з носорожих рогів лікувати лихоманку та застуду, зцілювати від безпліддя, додавати сил немічним.

Пройшли тисячоліття, а полювання на носорогів в світі досі тривають. І це при тому, що вчені давно довели, що ніяких лікувальних властивостей ріг цієї тварини не має.

В 1965 році 1-кілограмовий ріг коштував 120 доларів. З 1969 по 1978 роки ціна на роги носорога зросла більше ніж у 5 разів. Вже до 1990 року за ріг, вагою в 1 фунт, на чорному ринку Гонконгу викладали від однієї до восьми тисяч доларів США. Станом на сьогодні за один великий ріг носорога можна купити елітний автомобіль: в Південній Африці 3-х кілограмовий ріг носорога коштує близько 200 тисяч доларів.

Ще одна причина для винищення носорогів

У Ємені існує традиція, згідно з якою з досягненням повноліття юнакам урочисто вручають традиційні кинджали, рукоять яких зроблена з рога носорога. Лише заради цього в Ємені було винищено не одну тисячу цих тварин.

Джамбія

Роги носорогів досі популярні в цій країні, одначе тепер вони потрапляють сюди найчастіше у вигляді контрабанди.

А роги-то несправжні!

Ріг носорога може досягати 1,5 метра в довжину. Він не є кістковим утворенням і не росте з черепа. Це просто щільно зрощена ділянка шкіри, іншими словами, шкірний наріст. За структурою носорожий ріг схожий з кінським копитом. Добути його можна лише вбивши тварину (ріг зніметься з носорога разом зі шкірою). Є ще один спосіб — спиляти його на живій тварині. Це, звичайно ж, призводить до кровотечі, однак тоді тварина не викликатиме інтересу у браконьєрів. З часом ріг відростає.

Заходи зі збереження носорогів

У Південній Африці існує спосіб комерційного отримання грошей на охорону носорогів. Відвідувачі Піланесбергського заповідника можуть заплатити близько 7 тисяч доларів за «полювання» на носорога. Однак замість куль мисливці стріляють дротиками з транквілізатором. Потім ветеринар вставляє в ріг приспаного носорога комп’ютерний мікропроцесор, щоб була можливість постійного спостереження вченими за твариною. Схема такого «полювання», ймовірно, приносить задоволення мисливцям і користується успіхом. В той же час це допомагає виручити необхідні грошові кошти на збереження рідкісних білих носорогів, що мешкають в заповіднику.

Носороги

В Індії задля збереження носорогів вдалися до деяких інновацій: в ріг тварини імплантуються мікрочіпи (мініатюрні радіопередавачі). За ними співробітники індійської митниці можуть встановити, де було вбито тварина. У Намібії для захисту від браконьєрів започатковано досвід спилювання рогів у носорогів, гроші від яких йдуть на охорону територій, де мешкають тварини. До слова, спилювання рогів не впливає на розмноження носорогів.

Нещодавно британська некомерційна організація «Protect» розробила систему «RAPID», покликану фіксувати все, що відбувається навколо носорога, в ріг якого вмонтовано камеру, включаючи стан самої тварини. Система складається з камери, GPS-трекера і серцевого монітора. Якщо датчик фіксує зупинку серця, оператор отримує відповідний сигнал і може активувати камеру. Таким чином у розпорядженні вчених виявляються дані GPS, які дозволяють вислати в задану точку групу по боротьбі з браконьєрами, а також знімок самого браконьєра. Система вже була протестована в Південній Африці, де популяції декількох видів носорогів знаходяться під загрозою винищення.

Якщо експеримент буде успішним, то система «RAPID» може бути адаптована і для інших тварин. Версією для тигрів розробники займаються вже зараз.

Майбутнє носорогів

В 2007 році в Південній Африці було вбито 13 носорогів, в 2008 і 2009 роках ці цифри становили 83 і 122 жертви відповідно. У 2010 році їх кількість зросла до 333 особин, в 2011-му — до 448, а в 2012 році ця цифра дійшла до 668 тварин. З 2007 року кількість вбитих носорогів збільшилася більш ніж на 5000%.

Полювання на носорогів

Якщо нічого не зміниться, то через десять років браконьєри повністю знищать південно-африканську популяцію носорогів.