Найцікавіше про найцікавіше у Місті Лева

Кажуть, Львів пахне кавою. Неправда це, зважаючи на те, що подекуди за філіжанку ароматної доводиться викласти 45 гривень. Кажуть, Львів на смак як шоколад. І це неправда: в шоколад зазвичай кладуть багато цукру, та Львів навіть для шоколаду занадто солодкий. Це місто справжніх романтиків та любителів старовини; усім іншим робити тут нічого.

Живі скульптури у місті Львові

Львів був заснований королем Данилом Галицьким після зруйнування стольного Галича в середині 13-го століття, але люди жили на цих територіях ще у 5-му столітті. 1272 року Львів став столицею Галицько-Волинського князівства.

Після шести з половиною століть окупації різними державами це давньоруське місто знову є частиною України, її національно-культурною столицею. Неймовірна патріотичність львів’ян, про яку вже складено чимало анекдотів, є підтвердженням цього споконвічного бажання міста називатися українським.

Львів — Місто Лева

Як не дивно, найбільша кількість архітектурних пам’яток в Україні знаходиться саме у Львові. Щоб розповісти вам про найцікавіші з них, ми піднялися на львівську ратушу — головну міську споруду та символ Міста Лева.

Бернардирський монастир

В 15 столітті до Львова прибули монахи бернардирського ордену — однієї із новостворених католицьких чернечих громад. Тоді ж на місці сучасного архітектурного комплексу Бернардирського монастиря було побудовано невеличкий дерев’яний костел та необхідні для спільноти приміщення. Декілька разів завойовники перетворювали їх у попіл, тож монахам доводилося власноруч відновлювати будівлі. На 1600-1630 роки припадає спорудження кам’яного костелу, дзвіниці, вежі та інших приміщень, які ми можемо бачити й сьогодні.

Бернардирський монастир у Львові

За легендою, на найвищій монастирській вежі щодня і щоночі вартували ченці. Якось один з них став свідком швидкого підступу до міста турецького війська. Не розгубившись, він перевів стрілки годинника на 5 хвилин вперед, змусивши його відбивати удари. З ударами годинника, перед самим носом ворога, закрилася головна міська брама. Туркам так і не вдалося неочікувано ввірватися у Львів, а годинник Бернардирського монастиря ще багато років поспішав на 5 хвилин.

Бернардирський монастир у Львові

Найбільшим багатством храмового комплексу, безперечно, є його розкішні інтер’єри. Тут і мегакрутий вівтар, тут і численні настінні розписи, словом, не полінуйтесь зайти всередину — воно того варте.

Каплиця Боїмів

1615 року на території тогочасного міського цвинтаря з’явилася родинна усипальниця львівського знатного купця угорського походження Георгія Боїма.

Каплиця Боїмів у Львові

Фасад усипальниці прикрашають численні композиції на тему страждань Ісуса на Голгофі.

Каплиця Боїмів у Львові. Фасад

Каплиця була споруджена у стилі пізнього Ренесансу з переходом до Бароко. Її купол увінчує фігура Христа Засмученого — образ сина Божого, що сидить, підперши голову рукою. Трохи нижче напис латиною: «Подорожній, зупинись та замислись, чи твій смуток є таким великим, як мій?».

Незважаючи на те, що образ Христа Засмученого дуже поширений у живописі, у скульптурі він майже не зустрічається. Відтак мистецтвознавці сходяться на думці, що каплиці Боїмів немає аналогів не лише в Україні, але й у світі.

Латинська катедра

Перші камені Латинської катедри були закладені 1380-го року (!), але будівництво йшло повільно і розтягнулося більше ніж на століття. Згідно з першими проектами, Катедра мала б мати не одну, а дві вежі та вдвічі вищу головну наву. Для завершення будівництва не вистачило коштів, тож недобудований храм з 1,5 вежі довелося покрити дахом.

Латинська катедра у Львові

Серед готичних храмів, зведених на межі 14-15 століть, Латинська катедра єдина, що дійшла до наших днів. Сьогодні вона є головним римо-католицьким храмом в Україні та потужним паломницьким центром, який 2001 року відвідав навіть Папа Римський Іоан Павло II.

Вигляд на Латинську катедру та каплицю Боїмів з боку ратуші.

Латинська катедра у Львові

Львівська «Статуя Свободи»

Купол будинку на проспекті Свободи, 15 прикрашає фігура жінки, дуже схожої на символ Америки — Статую Свободи. У правій руці в неї факел, на голові — корона із променів. Правда, не вистачає кам’яної скрижалі в лівій руці, та як можна думати про якісь скрижалі, коли поруч — такі імпозантні вусаті мужчинки?

Статуя Свободи у Львові

Статуя Свободи у Львові

Це була б єдина сидяча Статуя Свободи у світі, якби львівському скульптору Марконі, автору роботи, не прийшло в голову назвати її… Статуєю Галицької Ощадливості.

Церква Святих Ольги і Єлизавети

1911 року неподалік від залізничного вокзалу було споруджено величезний неоготичний храм. Подейкують, що таке розташування храму було обрано для того, щоб продемонструвати усім приїжджим: Львів — перш за все місто римо-католицького віросповідання.

Церква Святих Ольги і Єлизавети у Львові

Справа в тім, що до будівництва цього костелу найближчим до залізничного вокзалу храмом був Собор святого Юра — головна міська святиня греко-католиків.

Церква Святих Ольги і Єлизавети у Львові

Іронія долі: через 80 років після відкриття костелу його передали у власність греко-католицької громади Львова.

Чорна кам’яниця

Одним з найвпізнаваніших будинків Площі Ринок є Чорна кам’яниця. Вже майже 450 років її колись сірий облицювальний камінь вбирає у себе міський пил, бруд та вологу, продовжуючи темніти.

Чорна кам'яниця у Львові

Щоправда, остаточно сірий фасад «потемнів» під час останньої реставрації в минулому столітті, коли Кам’яницю навмисне пофарбували у чорний колір.

Подейкують, що в Чорній кам’яниці в свій час розміщувалася одна з перших аптек Львова. Сьогодні будівлю займає Львівський історичний музей.

Палац Корнятка

1580 року на Площі Ринок з’явилася ще одна кам’яниця. Її побудували на замовлення знатного грецького торговця з острова Крит — Костянтина Корнятка.

Палац Корнятка у Львові

Пам’ятка є шедевром міської архітектури епохи Відродження. Перлина Палацу Корнятка — його внутрішнє подвір’я, оточене триярусними аркадами італійських зразків.

Палац Корнятка у Львові

Оперний театр

Львівський оперний театр є однією з найграндіозніших споруд у Львові. Його спорудження тривало протягом 1897-1900 років під керівництвом цілої групи архітекторів та майстрів.

Львівський оперний театр

Зал театру вміщує більше тисячі глядачів і славиться своєю чудовою акустикою. Той факт, що споруда є візитівкою Львова, не викликає подиву, зважаючи на те, що Львівський оперний театр вже багато років входить до трійки найгарніших театрів Європи.

Львівський оперний театр

Львівський оперний театр з висоти пташиного польоту.

Львівський оперний театр

Святовидове поле

Святовидове поле — одне з найзагадковіших місць у Львові. Тут протягом 7-9 століть розміщувалося слов’янське капище. Звідси ж розбудовувалося місто після прибуття сюди Данила Галицького.

Святовидове поле у Львові

Територія капища майже недосліджена, тож залишається лише гадати, які слов’янські реліквії заховані у цих пісках.

Домініканський собор

Будівництво Домініканського собору завершилося 1764 року. Пишністю та урочистістю вражає не лише екстер’єр костелу, але й його інтер’єр, прикрашений іонічними і кримськими колонами, позолоченими фігурами святих та мучеників домініканського ордену тощо.

Домініканський собор у Львові

Домініканський собор у Львові

Це один з найгарніших храмів Львова, з яким пов’язано багато фактів та легенд. Разом з історичною частиною міста входить до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Домініканський собор у Львові

Сьогодні в приміщеннях собору працює Музей історії релігії, а в самому костелі відбуваються греко-католицькі богослужіння.

Собор святого Юра

Згідно з легендами, ще в 13 столітті князь Лев, полюючи на одному з пагорбів міста, побачив в печері дракона. Здолавши його, князь наказав спорудити на вершині цієї печери храм та заснувати монастир.

Собор святого Юра у Львові

За свою історію собор неодноразово перебудовувався. Свого нинішнього вигляду храм набув у 18 столітті. Пишнота та вишуканість барокової споруди та її дорогоцінне оформлення відповідають високому статусу храму. Саме тут у 2001 році зупинявся Папа Римський Іван Павло ІІ під час свого візиту до Львова.

Собор святого Юра у Львові

В Соборі святого Юра зберігається найстаріший в Україні дзвін, датований 14 століттям, а також одна з найстарших плачучих ікон — ікона Богородиці Теребовлянської.

Вигляд на Собор святого Юра і Церкву Святих Ольги та Єлизавети з ратуші.

Собор святого Юра у Львові

Ратуша

Львівська ратуша була свідком усіх найважливіших подій в історії міста з 1356 року, та первісна споруда ратуші, на жаль, до наших днів не збереглася, оскільки неодноразово перебудовувалася. Це серце та духовна цитадель міста.

Львівська ратуша

З чотирьох боків Львівську ратушу прикрашають фонтани зі скульптурами Нептуна, Адоніса, Діани та Амфітріти.

Львівська ратуша

Сьогодні в будівлі ратуші працює Львівська міська рада. До слова, якби кабінет мера міста Андрія Садового розміщувався на вершині ратуші, то політик міг би похвалитися не лише ясним поглядом, але й ногами, як у Девіда Бекхема! 400 сходинок, що їх довелося нам подолати, аби побачити красу Міста Лева, осилили не всі охочі.

© Сергій Філюк, «Стилос.інфо»