Дякуємо за календар, Ніппуре!

Чи задумувалися ви коли-небудь над тим, чому в годині 60 хвилин, в хвилині — 60 секунд, чому рік поділяється на 12 місяців, а прямий кут дорівнює 90 градусів?

Системи обчислювання — річ сувора, як і вся математика загалом. І невипадково в добі двічі по 12 годин, а не по 10, а в хвилині — 60 секунд, а не 100. Цікавим є той факт, що шістдесяткова система обчислювання, якою ми щодня користуємося у побуті, існувала більше 5 тисяч років тому! Вперше нею почали користуватися древні шумери.

Рахунок починався від 1 і закінчувався 60. ½ означало половину від 60, тобто 30, ¼ відповідно означало 15. Шістдесяткова система обчислювання особливо присутня в геометрії, де 360 градусам відповідає абсолютна округлість та сума кутів чотирикутника, а 180 градусам відповідає сума кутів трикутника.

Насправді немає нічого дивного у тому, що ми користуємося системою обчислення жителів Межиріччя. Шумери вміли здійснювати достатньо складні математичні розрахунки. Вони зводили числа в квадрат та куб, добували квадратний корінь. Окрім того, месопотамці здійснювали розрахунки з трьома невідомими, використовуючи ті формули, якими людство послуговується й сьогодні.

Особливо важливою шістдесяткова система є тому, що вона лягла в основу календаря шумерського міста Ніппур, який своїм безперервним відліком відповідає іудейському календарю (згідно з останнім, 2014 року настав 5775 рік).

Таким чином звичний для нас календар був запроваджений в Ніппурі 3761 року до Р.Х.

Ніппур