Коломойський зумисне дозволив «ПриватБанку» рухнути

Два роки Президент Порошенко та глава Нацбанку Гонтарєва запевняли, що надійнішої фінустанови, ніж «ПриватБанк», в Україні не знайти. «Ніяких проблем!» — переконливо лунало із трибуни. Якимось дивом за цей неповний рік «ПриватБанк» заробив ушестеро більше, ніж минулого року — приблизно 600 мільйонів гривень. Банк, котрий обслуговував 20 мільйонів українців і володів половиною усіх депозитів держави, несподівано банкрутує…

Як так сталося, і які наслідки матиме для України націоналізація «ПриватБанку» в найближчому майбутньому? На ці та інші питання так і не відповіли ні чиновники, ні представники фінустанови, обмежившись загальними заявами, істинність яких, зважаючи на факти, видається сумнівною.

Згідно з офіційною версією, приватні акціонери «ПриватБанку» самі звернулися до Кабінету Міністрів України з проханням націоналізувати банк. Причиною такого звернення, за словами Гонтарєвої, стала неспроможність акціонерів докапіталізувати банк. Дійсно, на початку грудня капітал «ПриватБанку» був на 148 мільярдів гривень меншим, ніж потрібно. Тож проблеми таки були. Питання ж полягає у тому, чому пан Коломойський дозволив своєму найвдалішому проекту рухнути?

Щоб відповісти на це запитання, повернімося до боргу «ПриватБанку». Причиною такої фінансової ями цілком могло стати те, що з банку протягом декількох місяців виводили гроші. Причому складається враження, ніби керівництво банку робило це свідомо.

Навіщо? Версій декілька. Згідно з першою, Коломойський зумисне приніс у жертву своє дітище з розрахунком на те, що за найбільшим банком України рухне уся національна економіка. Це могло б спровокувати третій Майдан, який закінчився б приходом до влади людей Ігоря Валерійовича. А як відомо, політичних «соратників» у Коломойського немало. Однак мова про можливу націоналізацію «ПриватБанку» в разі його фінансової неспроможності йшла давно. Тому навряд чи Коломойський міг сподіватися, що Порошенко дозволить «ПриватБанку» рухнути, що спричинило б економічний колапс та підкосило б й без того низький рейтинг Президента.

Згідно з іншою версією, націоналізація найбільшої фінансової установи була вимогою МВФ для подальшого кредитування України. Це повинно було б «оздоровити» банківську систему країни та унеможливити фінансові махінації з грошима, наданими Міжнародним валютним фондом Україні в борг. Єдина умова співпраці з МВФ — це спроможність у майбутньому виплатити кредити. А подальша нестабільність банківської системи, яку зумисне створював найбільший банк, не залишила б для МВФ альтернативи і фонд перекрив би Україні фінансування.

За свою 25-річну історію «ПриватБанк» опинявся в набагато складніших ситуаціях, і повірити в те, що цього разу спеціалістам елементарно забракло досвіду, дуже важко. Ймовірно, Ігор Валерійович вирішив вивести із «ПриватБанку» якомога більше грошей перед тим, як віддати його у державну власність. Тепер 148 мільярдів гривень боргів Коломойського (а це приблизно четверта частина держбюджету України) доведеться виплачувати українським платникам податків. Ось вона, ціна збереження вкладів 20 мільйонів українців.

Дивує те, що правоохоронні органи України так і не зацікавилися (і вже, очевидно, не зацікавляться) тим, звідки цей борг взявся. Жодних анонсованих розслідувань!

Зважаючи на безтурботність правоохоронців та вкрай спокійну реакцію Коломойського на привласнення державою левової частини його бізнесу — «ПриватБанку» — можна зі стовідсотковою впевненістю стверджувати, що націоналізація фінустанови відбулася за попередньою згодою сторін. Цілком можливо, що у цих домовленостях брали участь представники міжнародних фінансових організацій.

Але факт залишається фактом. Найбільший банк України сьогодні знаходиться в руках держави. Після погашення боргу фінустанову, скоріше за все, продадуть. І ймовірність того, що «ПриватБанк» повернеться до колишнього власника (але вже без боргів), дуже велика.

© Сергій Філюк, «Стилос.інфо»