Пігулка під назвою «державне фінансування політичних партій»

9 листопада — останній день, коли політичні партії України зможуть подати до Національної агенції з питань запобігання корупції звіти про здійснені витрати та отримані внески протягом третього кварталу 2016 року. Вчасно поданий та правильно оформлений звіт допоможе забезпечити політичні сили державним фінансуванням до кінця року.

Тим часом українське суспільство продовжує демонструвати вкрай суперечливі думки щодо закону, який наповнив банківські рахунки українських політичних партій державними грішми. Соціологічне дослідження, проведене осінню 2015-го року Центром імені Разумкова, свідчить про те, що фінансування партій з державного бюджету не підтримує 76,2% українців. Лише 14,9% опитаних висловилися за цей закон, інші 8,8% не змогли відповісти.

Зважаючи на недостатню поінформованість громадян щодо важливості цього закону, можна припустити, що в ситуації з підтримкою держфінансування партій — без змін. Це підтверджує одне з нещодавніх опитувань, проведених в соціальних мережах.

Державне фінансування політичних партій

А шкода, адже…

1. Закон про державне фінансування партій забезпечує політичним силам рівні права. Таким чином 2016-го року фінансування з державного бюджету отримали партії, які за результатами парламентських виборів 2014-го здобули щонайменше 5% голосів українців. З 2017-го року після наступних парламентських виборів грошову підтримку від держави отримають партії, що подолають 2-відсотковий бар’єр. Завдяки фінансуванню на політичній арені з’являться нові політсили, для яких двері у велику політику були закриті через фінансову неспроможність конкурувати з уже відомими партіями.

2. Цей же закон зобов’язав усі політичні партії, незалежно від бажання чи небажання фінансуватися державою, щоквартально звітуватися. Ці звіти з детальною інформацією про майно партії, добровільні внески, здійснені витрати та фінансові зобов’язання будуть розміщені в Інтернеті у відкритому доступі, що значно збільшить прозорість політичного фінансування в Україні. Кожна фізична чи юридична особа, яка перерахувала партії гроші, потрапить до цих звітів, тож громадськість зможе простежити, хто саме допомагає партії і чи має він таку можливість. Разом з тим, звітування про усі надходження та витрати партії зменшить рівень політичної корупції.

3. Закон про державне фінансування партій зменшить залежність політичних організацій від олігархів та великих приватних компаній. Надавши фінансову підтримку політсилам, держава зробить їх стійкішими до тиску з боку зацікавлених сторін та зменшить вплив цих сторін на економічний та суспільно-політичний сектори.

На жаль, усі ці переваги закону про державне фінансування політсил поки що непомітні. Дивно було б сподіватися, що з прийняттям цього закону партії вже завтра звільняться від багаторічної залежності від олігархів, які, до слова, нерідко є власниками цих партій. Проте державне фінансування політичних організацій буде ефективним у перспективі, посиливши фінансову незалежність нових партій та підвищивши рівень прозорості грошових надходжень «старих».

На 2016 рік для реалізації цього закону було виділено 391 мільйон гривень. За два перших квартали політичні партії одержали половину цієї суми: «Народний фронт» — 50,272 мільйона гривень, «Батьківщина» — 12,9 мільйона, «Опозиційний блок» — 21,42 мільйона, партія Ляшка — 16,91 мільйона, «Солідарність» Порошенка — 49,54 мільйона, «Об’єднання Самопоміч» — 24,92 мільйона. Для деяких з цих партій виділених грошей ледь вистачить на місяць-два, тому державні гроші теперішній політичній еліті потрібні не так сильно, щоб заради цього розкривати у звітах свої таємниці. Прийняття цього закону із самого початку було необхідною умовою для підписання угоди про безвізовий режим з ЄС.

Водночас для держбюджету України, який 2016-го року склав 595,1 мільярд гривень, закон про фінансування партій не обійшовся надто дорого. 391 мільйон гривень від загального держбюджету поточного року становить всього 0,065%. Але «пігулка», яку не без допомоги Заходу проковтнула Україна, має сильнодіючий вплив, і, безперечно, допоможе нам вилікуватися. Можливо не сьогодні, але допоможе.

© Сергій Філюк, «Стилос.інфо»