Російська імперія: відродити не можна знищити

Для імперій немає нічого небезпечнішого, ніж внутрішні суперечності. Вони наче старі деталі наручного годинника, які залишаються після його часткового ремонту і не лише заважають механізму працювати «правильно», але й можуть стати причиною його остаточної зупинки.

Росія це досі імперія

Сьогоднішня Росія має таких суперечностей вдосталь. Федерація, яка нещодавно так наполегливо нав’язувала Києву реформу децентралізації влади, фактично є найбільш централізованою країною Європи. Демократичні цінності, які російський уряд начебто сповідує, «гармонійно» співіснують з тотальним контролем засобів масової інформації, політичними утисками, репресіями інакодумців, процвітанням корупції, залежними від вузького кола осіб судовою та правоохоронною системами.

Імперію, яка де-юре є президентською федеративною республікою, але усвідомлює свою істинну форму правління, не можуть лякати корупція і свавілля чиновників, адже нерідко все це і є «секретом успіху» системи. Однак чисто формальні суперечності на кшталт герба на монетах, які, тим не менш, несуть в собі пам’ять та глибокий зміст, цілком доречно з часом викорінювати задля того, щоб «механізм» продовжував працювати.

Монети Росії

З цього року в Росії починають чеканити монети із зображенням державного герба на аверсі замість емблеми Центрального банку. Як відомо, у світовій практиці дозволено використовувати на монетах герб країни або ж емблему емісійного центру, однак рішення про зміну дизайну монет, як і більшість рішень Кремля, — не випадковість.

1992 року, коли Центробанк РФ почав випускати власні гроші, державний герб Російської федерації ще не був затверджений, тож на банкноти та монети довелося помістити емблему фінансової установи. Цією емблемою досі залишається герб Російської республіки, затверджений 21 березня 1917 року. Над його створенням працювала ціла група художників та спеціалістів з геральдики, зокрема Лукомський, Тройницький, Нарбут і Білібін. Останній з них й намалював герб, який згодом прикрасив печатку тимчасового уряду.

Герб Російської республіки

На відміну від малого герба Російської імперії часів Миколи ІІ, на створеному Білібіним малюнку не було ніяких атрибутів монархістської влади та гербів завойованих держав (не було навіть зображення Георгія Змієборця, одного з головних символів Російської імперії, нинішнього герба Москви). Сам двоголовий птах Білібіна сильний, погляд його впевнений, крила опущені до низу (чим не ознака розсудливості?) Творці цього герба були переконані в тому, що це саме те, що потрібно новій демократичній Росії, одначе емблема так і не стала символом РФ після розпаду Радянського союзу.

До слова, не зрозумівши повідомлення, яке було вкладено в нову емблему, двоголового орла Білібіна прозвали «обскубаною куркою», адже він був позбавлений усієї монархістської атрибутики.

1993 року наказом Бориса Єльцина було затверджено новий герб Росії — золотий двоголовий орел на червоному геральдичному щиті. В лапи птаха повернулися держава та скіпетр, а на голову впали три старі корони. На грудях орла з’явився Георгій Змієборець, до речі, повернутий вправо (ще з часів Московського князівства вершників у Росії зображали повернутими вправо, однак в 1855-1857 роках в імперії було проведено геральдичну реформу. Відтак Святого Георгія Змієборця почали зображати повернутим вліво, як того вимагала західноєвропейська традиція). Сьогодні цей «геральдичний дисонанс» якоюсь мірою символізує політичну та культурну конфронтацію Європи і Росії.

Герби Росії

Наявність на державному гербі Росії монархістських регалій відображає сучасний стан російської «демократії». Реабілітувавши дорадянський герб, Кремль приховав присутні на ньому емблеми завойованих народів, одначе приховати контроль над кимось не означає втратити його. Сам факт того, що Центробанк РФ випускатиме гроші виключно із зображенням державного «неоімперського» герба Росії, свідчить про те, що найближчі 20 років про реальну демократію в РФ можна забути, а разом з цим про спокійне існування можуть забути й усі сусіди Росії.

Сьогодні для Росії як президентсько-парламентської республіки найбільшою внутрішньою суперечністю є не корони на державному гербі, а існування цьому гербу альтернативи без корон і регалій. Путінський уряд прагне поховати приховані і нерозгадані росіянами смисли, які повинні відкрити перед країною двері в нову еру. Поки цього не станеться, Росія залишатиметься тою абсолютною монархією, якою вона була сотні років тому.

© Сергій Філюк, «Стилос.інфо»