Що для України та Росії означає звільнення Савченко?

Надія Савченко. Її звільнення із російського полону неабияк здивувало українців та жителів західних держав, і це не дивно, зважаючи на той факт, що Росія і Володимир Путін вкрай рідко йдуть на компроміси.

РФ здає позиції?

Український Президент Петро Порошенко назвав звільнення Савченко надією на перемогу України у протистоянні з Росією. Як повернули Савченко, «так повернемо Крим і Донбас», — цитують Петра Олексійовича українські ЗМІ.

Чи можна назвати звільнення Савченко надією для України? Безперечно, так. Але чи можна назвати цю подію хоч маленькою перемогою України? Не зовсім. Справа в тім, що Надію не звільнили, а обміняли на двох російських спецпризначенців ГРУ. Звичайно, для здійснення навіть такого «звільнення» потрібно було задіяти потужні дипломатичні ресурси, але факт залишається фактом: Росія ніколи нічого не віддає просто так. Це потрібно пам’ятати й тоді, коли мова йде про окупований Донбас та Крим.

Надія. Ейфорія

Направду, в повернення Савченко мало хто вірив. Тепер же, коли Надія вдома, старе «невір’я» зіграло з українцями злий жарт, спричинивши у масах справжню ейфорію.

Соціальні мережі рясніють повідомленнями про мужність та стійкість Наді. Люди вже охрестили її українською Жанною д’Арк, дехто з них навіть воліє бачити її в кріслі Президента! До слова, Надія вже сама встигла про це подумати:

«Українці, якщо вам треба, щоб я була президентом, то я буду президентом. Я, чесно кажучи, не скажу, що я хочу. Я люблю літати. Але якщо треба, то я зроблю все, я пройду і цей шлях», — сказала Савченко під час прес-конференції у Києві.

Її називають майбутнім України, людиною, яка має очолити якщо не всю державу, то хоча б Генпрокуратуру. Натомість питання у тому, чи в змозі Надія це зробити взагалі? Зважаючи на повну відсутність вмінь у керуванні держструктурами, Надя скоріше стане елементом піар-кампанії «Батьківщини», в яку входить, чи якоїсь іншої політсили, аніж людиною, яка принесе омріяні зміни. Цьому є дві банальні причини: вона не може; їй не дадуть.

Савченко вільна

Чому Савченко героїня, а чому ні?

Указ про присвоєння Надії Савченко звання Героя України Порошенко підписав ще 2 березня 2015 року, саму ж нагороду українська льотчиця отримати лише два дні тому.

Звичайно, ніхто не сумнівається в її сміливості та любові до України, в готовності померти за свою Батьківщину. Але справа в тім, що це стосується кожного, хто захищав сувернітет нашої держави на Донбасі та в Криму, під час Євромайдану. Надя потрапила у полон до проросійських терористів у перші місяці АТО, з нею сталося нещастя, але не може лише це нещастя бути єдиною заслугою людини, яка носить звання Героя України.

Разом з тим, Савченко майже два роки провела у полоні в Росії. Це ще одне нещастя, але тут вже зовсім не йшлося про долю України, йшлося про майбутнє самої льотчиці.

З політичної точки зору, присвоєння Савченко цієї нагороди є виправданим, одначе з чисто людської — необґрунтованим, інакше кожному бійцю АТО, який потрапив у полон до проросійських терористів, треба було б присвоїти звання Героя України.

Висновки

Звільнення Савченко — це ще одна історія про невміння українців критично оцінювати ситуацію і дивитися на речі без рожевих окулярів. Нам усім варто зрозуміти, що як би сильно хтось не любив Україну, іноді однієї лише любові замало, щоб допомогти їй. У Наді є відважність: її дівчина застосувала в АТО, чим, безперечно, допомогла державі. Та чи знайдуться в ній ті якості, які допоможуть стати справжнім незалежним політиком-стратегом, дипломатом, економістом?..

Зрештою, усьому можна навчитися, тому одразу ставити хрест на Савченко як політику не варто. Час покаже.

Інший важливий момент: станом на лютий у полоні в проросійських терористів знаходилося 134 бійців ЗСУ. Війна продовжується, і лише за останній місяць в полон потрапили вісім українських військовослужбовців. Савченко вільна, але в російських СІЗО досі незаконно утримуються 11 українських політв’язнів.

Саме тому про якусь дипломатичну перемогу над Росією, навіть про невеличку, говорити дуже і дуже рано. Але Надія є!

© Сергій Філюк, «Стилос.інфо»