Що та як сьогодні провокує інфляцію в Україні?

У вересні-грудні в Україні відбудеться новий виток інфляції.

Серед причин, які провокуватимуть ріст цін на продукти харчування — підвищення комунальних тарифів, коливання на валютному ринку та поступове зменшення запасів на складах різних підприємств, у тому числі великих торговельних мереж, розповідає кандидат економічних наук, доцент кафедри економічної теорії СНУ імені Лесі Українки Людмила Єлісєєва.

«Якщо говорити про комунальні тарифи, то впродовж року вони піднімалися декілька разів. В березні електроенергія подорожчала майже на 25%, в травні вдвічі подорожчав природній газ, причому як для населення, так і для підприємств теплокомуненерго. В результаті цього в червні сталося підвищення тарифів на опалення і гарячу воду. Зараз у вересні тарифи на електроенергію піднялися ще на 25%. Наслідком цього стане те, що витрати фірм зростуть, вони їх закладуть у собівартість продукції, тому ціни на продукти харчування, однозначно, будуть зростати. Причому подорожчають усі групи товарів», — зазначає економіст.

Разом з тим, із серпня місяця в Україні спостерігається здешевлення гривні. В основному його провокує наближення зими, але спеціалісти говорять, що тут могло не обійтися без спекуляцій.

«Наразі держава купує у населення велику кількість доларів для того, щоб закуповувати газ для опалювального сезону. Відтак попит на іноземну валюту зростає, валютний курс підвищується, натомість сама гривня здешевлюється. Це ще один чинник, який провокуватиме споживчу інфляцію найближчим часом», — пояснює Єлісєєва.

Підвищення курсу долара стимулює зростання цін в Україні ще й тому, що близько 80% складових вітчизняного аграрного виробництва є імпортними, тобто закуповуються за долари. Відтак аграрії, які цього року зібрали врожай, будуть змушені розраховувати свій прибуток відповідно до нового валютного курсу, що, безперечно, підвищить вартість сільськогосподарської продукції.

Інфляція в Україні

Варто не забувати й про те, що з наближенням зими на складах вичерпуються запаси продуктів харчування, виготовлених в Україні. Зменшення обсягів пропозиції спричинить зростання вартості українських харчів. Натомість на полицях супермаркетів більшатиме імпортних товарів, які через високий курс долара також подорожчають.

«Нацбанк прогнозує, що цього року рівень інфляції в Україні буде становити не менше 12% річних. МВФ та Світовий банк дають гірші прогнози — близько 15% за рік. Враховуючи також те, що в наступному році курс долара зросте до 27,20 гривень за долар, можна очікувати, що у вересні-грудні цього року подорожчання харчів буде суттєвим — близько 10-20%», — підсумовує економіст.

Найбільше в ціні зростуть молочна та м’ясна продукція. Нестабільними залишаться ціни на крупи, можливо, на певний період подешевшає соняшникова олія і борошно. Вартість овочів та фруктів, швидше за все, залишиться на одному рівні до похолодання.

© Сергій Філюк, «Стилос.інфо»