Україна і Білорусь скоро знову можуть стати плацдармом для світової війни

Дехто вважає, що зупинити цей конфлікт можуть лише «мощі Путіна».

Вступ Чорногорії до НАТО, незважаючи на довготривалий тиск на балканську державу з боку Москви, таки відбувся. Тривожне просування Північноатлантичного блоку до кордонів Росії — ось все, що у цій події розгледіли російські медіа. Та вже через три місяці й сама Росія наблизиться до кордонів країн-членів НАТО: у вересні 2017-го в Білорусі відбудуться спільні стратегічні навчання російських та білоруських збройних сил «Захід-2017». Експерти зазначають, що для Білорусі як держави ці військові навчання можуть виявитися останніми.

«Подібно до того, як на Донбасі зменшується сіра зона між сторонами конфлікту, так сіра зона зменшується і між НАТО та Росією. Все іде до великого конфлікту, все поляризується. Лукашенко принципово займав позицію сірої зони. Він задекларував себе як вірного союзника Кремля, в той же час він декларує себе як союзника України, намагається бути посередником. В російській термінології такі країни називаються лімітрофами. Зараз росіяни психологічно готові до того, щоб зменшити цю сіру зону і просто анексувати Білорусь», — каже військовий експерт, головний редактор мілітарного журналу «Миротворець» Павло Гомонай.

Саме білоруська багатовекторність штовхає Росію анексувати Білорусь. Якщо ж це таки відбудеться, то наступним кроком Кремля стане агресія проти України. Вірогідність широкомасштабного наступу з території Білорусі існує та підтверджується збільшенням концентрації російських військ та техніки поблизу усього українсько-російського кордону.

Водночас білоруські чиновники неодноразово запевняли, що не дозволять Росії використати територію Білорусі для вторгнення в Україну. Але покладатися лише на слова, коли мова йде про державну безпеку, не можна. Тому Київ має бути готовий до розвитку непередбачуваних сценаріїв.

У зв’язку з цим експерти радять Україні як особливому партнеру НАТО розробити спільно із Альянсом детальний план дій на випадок вторгнення в Україну російських військ з території Білорусі. За словами голови Громадської ліги «Україна – НАТО» Сергія Джерджа, ця програма повинна передбачати і посилення санкцій, і надання Україні летальної зброї, і, можливо, безпосередню участь членів НАТО у стримуванні Росії.

Але бачити збройні сили НАТО в Україні, особливо в Криму та на Донбасі, Росія не хоче і погрожує застосуванням ядерної зброї. Під час міжнародної зустрічі чиновників державної безпеки в Братиславі «GLOBSEC 2017» російський парламентар В’ячеслав Ніконов заявив, що готовність Москви використати ядерну зброю вже обговорювалося з керівництвом Північноатлантичного альянсу.

«Щодо розширення НАТО поблизу наших кордонів. Я чув від наших військових, і я думаю, що вони мають рацію: якщо сили США, сили НАТО з’явилися б чи з’являться в Криму чи на сході України, то Росія на ранній стадії конфлікту буде беззахисною без застосування ядерної зброї», — сказав Ніконов.

Як відомо, Росія вже не в перше лякає світ застосуванням ядерної зброї. В «документальному» фільмі «Крим. Шлях на Батьківщину» Путін заявив, що після подій на Майдані російська армія була готова до будь-якого розвитку подій, зокрема до команди привести в бойову готовність свої ядерні сили. Однак більшість експертів впевнені: Росія блефує.

«Така поведінка говорить про загальну слабкість позицій Російської федерації. Якщо порівнювати політику Росії із політикою, яку провадив Радянський союз, то все ж таки СРСР не притримувався концепції ядерного удару першим. Те, що ми почули від російських політиків, означає, що доктрина Радянського союзу переглядається. Це свідчить про те, що сьогодні не може бути мови про паритет у військовій сфері. В часи Холодної війни ми могли говорити про паритет у звичайних озброєннях між Варшавським блоком і НАТО. Зараз вільний світ має серйозну перевагу над військовою потугою Російської федерації. Тому вони використовують аргумент ядерного удару. Насправді ж цей аргумент — звичайна «лякалка», яка направлена проти нестійких партнерів західного суспільства», — каже Павло Гомонай.

Не зважати на заяви про застосування Росією ядерної зброї радить й військовий експерт, виконавчий директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

«Війська НАТО на території України в рамках військових навчань перебувають довгий час. Ці навчання проводяться на віддалених від бойових дій територіях, але часто іноземні фахівці відвідують зону бойових дій. Тому у пана Ніконова вже є всі аргументи для того, щоб застосувати ядерну зброю», — говорить Семиволос.

Напругу у відносинах Росії та НАТО просто так зняти не вдасться. За словами Павла Гомоная, це процес детермінований. Він триватиме доти, доки одна зі сторін не визнає своєї поразки.

«Дехто вважає, що зупинити цей конфлікт можуть лише «мощі Путіна», хоча я до цього ставлюся скептично, оскільки проблема не в персоналії, а в світогляді, у логіці розвитку. Не хочу казати, що конфлікт неминучий. Паритету в силах немає, а Російська федерація, однозначно, слабшає. Слабшає морально, слабшає у військовому плані. Тому сподіватимемося, що глобальної катастрофи не станеться», — підсумував Гомонай.

Що ж стосується військових навчань у Білорусі, то, на думку Ігоря Семиволоса, Україна таки повинна перестрахуватися. За його словами, усі зусилля мають бути спрямовані на створення системи радіооповіщення та роботу розвідувальних спецслужб. Саме розвідники зможуть надати точну інформацію стосовно планів ворога на найближче майбутнє.

© Сергій Філюк, «Стилос.інфо»