Україні треба згортати співпрацю з МВФ — економіст

Інакше дефолту можна очікувати вже 2019-го.

З березня 2015-го року Україна отримала від МВФ три транші, загальний розмір яких склав 7,7 мільярда доларів. За словами Президента Порошенка, протягом декількох тижнів в рамках четвертого траншу Україна отримає ще один мільярд доларів. І хоч МВФ продовжує кредитувати Україну, умови співпраці з Фондом з року в рік стають жорсткішими.

Цього разу для отримання наступних траншів Україні доведеться піти на нові антисоціальні кроки: підвищити пенсійний вік, скоротити число держслужбовців і бюджетників, відкрити ринок землі та скасувати спрощену систему оподаткування.

Особливо небезпечно на даному етапі скасовувати «спрощенку», вважає радник президента Асоціації українських банків Олексій Кущ.

«В Україні система малого та середнього бізнесу складає 10% ВВП, в той час як в розвинутих країнах – до 50%. Саме малий та середній бізнес є основою макроекономічної стабільності в умовах глобальних світових криз. Спрощена система оподаткування має функціонувати до тих пір, поки частка МСБ не складе хоча б 30-40% ВВП. Ліквідація «спрощенки» призведе до згортання підприємницької активності, тому що підприємці не зможуть адмініструвати свій бізнес на загальній системі оподаткування», — зазначає експерт.

Негативним також є відкриття земельного ринку:

«Відкриття ринку призведе до концентрації земель у 5-ти мегахолдингів, переходу на монокультурне виробництво, обезземелення селян та їх міграції у міста, як це сталося внаслідок земельної реформи у Бразилії. Перед тим, як відкривати земельний ринок, необхідно збільшити частку малих і середніх фермерських господарств, які і мають стати головними власниками земель», — вважає Кущ.

Що стосується жорстких умов співпраці з МВФ, то така політика пов’язана з намаганнями Фонду перекрити основні шляхи витоку фінансів. За словами Олексія, основними дефіцитними точками в Україні сьогодні є пенсійна система (дефіцит до 150 мільярдів гривень), державний бюджет (дефіцит до 80 мільярдів гривень) та система ЖКГ (дефіцит до 100 мільярдів гривень). Відповідно, Фонд вимагає ліквідації цих дефіцитів, а вже те, як це відбудеться, залежить від уряду. Загалом існує два варіанти: збільшення доходів та скорочення витрат. В Україні, на жаль, вибрали другий варіант, тобто скорочують соціальну функцію держави.

Водночас економіст вважає, що на даному етапі Україна повинна згортати програму співпраці з МВФ.

«Механізм співпраці з МВФ є ефективним на кризовому етапі стабілізації економіки, яка стрімко падає, адже в таких умовах ніхто не буде кредитувати, крім міжнародних організацій. Але зараз, на етапі зростання економіки (в 2017 році очікується зростання ВВП на 3%), Україна потребує зовсім інших рецептів і залучення ринкових інвестицій. В таких реаліях співробітництво із МВФ стає шкідливим для економіки, тому необхідно згортати програму МВФ та переходити до інвестиційної моделі зростання: створювати нові точки росту економіки та залучати внутрішні та зовнішні інвестиції», — стверджує експерт.

Зараз транші МВФ йдуть переважно на поповнення резервів НБУ, і не несуть ризиків дефолту. Але якщо сьогодні наша держава не запустить програму розвитку, яка передбачатиме не лише стримування інфляції та стабільність на валютному ринку, але й стимулюватиме розвиток реального сектору економіки, то дефолту можна очікувати вже 2019-го, наголошує Олексій Кущ.

© Сергій Філюк, «Стилос.інфо»