Дверей не треба. Як виглядала перша людська оселя?

Функцію дверей виконувала дірка у стелі.

В часи палеоліту, коли найбільшим досягненням людей були кам’яні сокири, представники роду людського не дуже переймалися житловими питаннями. Щоб прогодувати себе та своє плем’я, вони були змушені полювати на диких звірів, а тому постійно кочувати. За таких обставин найбільш природним та практичним житлом для людей стародавньої кам’яної доби були… печери.

Все змінилося близько 12 тисяч років тому, коли люди відкрили для себе землеробство. У пошуках родючих земель вони залишили печери і оселилися у долинах Тигру, Єфрату, Нілу та інших річок, весняні розливи яких зрошували ґрунт та збагачували його плодоносним мулом. Догляд за полями змусив людей перейти до осілого способу життя. Таким чином перші хлібороби стали ще й першими містобудівниками.

Одним із таких полісів був Чатал-Хююк (нині частина Туреччини). Відомо, що в 7-му тисячолітті до нашої ери в ньому проживало близько 5-ти тисяч землеробів та скотарів. За мірками того часу це був потужний мегаполіс.

Перше місто Чатал-Хююк

Його прямокутні будиночки розміщувалися компактними групами, утворюючи внутрішні двори, між якими звивалися вузькі вулиці. Для будівництва використовувалися дерев’яні балки та цегла, виготовлена з мулу, змішаного з тростинами.

У кожному будинку була одна єдина кімната, потрапити в яку можна було лише через дах! Саме так, перші людські оселі не мали дверей. Їхню функцію виконувала дірка в стелі, до якої весь час була приставлена драбина. Інша драбина допомагала дістатися на дах будинку. У разі нападу ворогів драбини прибирали.

В деяких приміщеннях виявили малюнки та гіпсові голови биків і леопардів, що, ймовірно, використовувалися під час культових поклонінь.

Так виглядали житлові приміщення міста Чатал-Хююк зсередини (реконструкція).

Перше місто Чатал-Хююк

Неймовірно, але ці на перший погляд крихкі глиняні стіни дійшли до наших днів. Вже 9 тисяч років вони бережуть в собі пам’ять про вирішальний поворот в історії людства — перехід до землеробства.

Перше місто Чатал-Хююк

© Сергій Філюк, «Стилос.інфо»