Ненажери і розпусники. Чому ми не можемо здихатись звичок печерної людини?

Наша ДНК все ще думає, що ми бігаємо саванною.

Їжа та секс — дві головні складові існування будь-яких живих організмів. Однак людям про це нагадувати немає сенсу, зважаючи на те, скільки вони їдять та займаються коханням. Причому їмо ми не лише тоді, коли голодні. І сексом займаємося радше для задоволення, ніж для продовження роду. Дехто вважає, що людська хтивість та ненажерливість розвинулася через духовну деградацію суспільства. Насправді ж ці дві особливості формувалися в людях впродовж десятків тисяч років! І легко від них позбутися не вдасться.

Сьогодні від ожиріння та надлишкової ваги страждає кожен третій. А все через надмірну любов до жирних страв та солодощів. Інколи людина просто не може зупинитися, доки не з’їсть своє літрове відерце морозива чи запечену курочку. Але чому це так важко? Чому люди їдять не стільки, скільки хочуть, а стільки, скільки можуть у себе «запхати»?

Справа в тім, що у первісні часи люди їли не щодня. Вдале полювання могло бути раз на два-три дні, і всі це чудово розуміли, тож при нагоді наїдалися якомога ситніше.

Висококалорійна їжа взагалі траплялася вкрай рідко. Єдиним десертом тоді були фрукти, і якщо хтось із наших пращурів натрапляв на плодове дерево, то намагався з’їсти стільки, скільки міг: в будь-яку мить знахідку могли виявити інші члени племені, а тоді довелося б ділитися.

Первісна людина

Ізраїльський історик, автор бестселера «Людина розумна. Історія людства від минулого до майбутнього» Ювал Ной Харарі вважає, що наша свідомість все ще налаштована на життя первісної людини.

«Інстинкт, що спонукає впихати в себе висококалорійну їжу, сидить у нас в генах. Навіть якщо тепер ми живемо в розкішних апартаментах з усіма зручностями, де холодильник набитий під зав’язку, наша ДНК все ще думає, що ми бігаємо по савані», — каже вчений.

Інша не менш серйозна проблема — подружні зради та високий рівень розлучень. Деякі вчені пояснюють таку тенденцію тим, що люди із самого початку були полігамними, тому сучасна модель традиційної сім’ї суперечить їхній біологічній природі.

Згідно із теорією «архаїчної комуни», стародавні мисливці-збирачі не знали ні приватної власності, ні шлюбу, ні навіть батьківства. Вчені стверджують, що наші предки постійно практикували оргії, адже вірили, що дитина народжується не від сперми конкретного чоловіка, а від зібраній в жіночій утробі сперми багатьох чоловіків. Відтак хороша мати намагалася зайнятися сексом із найкращими членами племені, особливо у період вагітності, щоб немовля успадкувало силу, спритність, розум та красу її партнерів.

Оскільки батьки не могли відрізнити своїх біологічних дітей від чужих, у вихованні немовлят брало участь все плем’я. Антропологи стверджують, що ізольовані культури, в яких практикується колективне батьківство, існують й досі.

Але найгірше, що позбутися ненажерливості та хтивості людині вдасться не скоро. Це пов’язано з тим, що сучасні моделі поведінки почали формуватися лише 9-10 тисяч років тому, коли в результаті аграрної революції на Землі з’явилися перші міста-держави. Натомість моделі поведінки мисливців-збирачів випрацьовувалися і засвоювалися людьми впродовж щонайменше 140 тисяч років.

© Сергій Філюк, «Стилос.інфо»