Вся історія людства в 10-ти епохальних датах

Вся історія людства в 10-ти епохальних датах

Перші міста на Землі виникли щонайменше 10 тисяч років тому в Єгипті, Месопотамії та Анатолії. А що було до виникнення міст? Як жили люди тоді? Як вони еволюціонували? І чому, зрештою, почали будувати мегаполіси? Щоб вияснити це, ми взяли декілька мільйонів років історії і стиснули їх у коротку хронологію. Отож поїхали!

2,5 мільйона років тому

В Східній Африці з’явилися перші люди. Їм знадобилося аж два мільйони років, аби покинути рідний континент і почати заселяти планету.

500 тисяч років тому

Під дією різноманітних кліматичних умов представники роду «Homo», тобто перші люди, починають видозмінюватися. Виникають неандертальці та еректуси.

300 тисяч років тому

Вже у ті часи люди регулярно користувалися вогнем. Відомо, що наші предки спеціально підпалювали ліси, аби не витрачати час на полювання. Так вони за лічені години отримували тонни смаженої дичини.

Разом з тим, випалювання лісів навчило людей мистецтву куховарення. Термічно оброблена їжа легше перетравлювалася, а тому скоріше давала енергію. Люди стали їсти менше. У зв’язку з цим у них зменшилася довжина кишечника, а калорії, які організм раніше витрачав під час перетравлювання їжі, перебрав на себе мозок, продовжуючи збільшуватися та розвиватися.

150 тисяч років тому

У тій же Східній Африці виникає наш вид — «Homo Sapiens».

Перші люди на Землі

70 тисяч років тому

Сапієнси переправилися на Аравійський півострів, звідки поширилися на всю Євразію. На той момент материк вже заселяли інші представники людського роду — еректуси та неандертальці.

45 тисяч років тому

Сапієнси заселили Австралію. Вчені вважають, що люди дісталися до материка з індонезійських островів, розділених дуже вузькими протоками.

Вже тоді наші предки вміли будувати судна та ловили рибу на великій відстані від берега. Ці навички й допомогли праіндонезійцям дістатися до Австралії і закріпитися там.

Однак поява людини на материку обернулася катастрофою. З двадцяти чотирьох видів австралійських тварин (деякі важили понад півтонни) уцілів лише один. Усі інші були винищені.

30 тисяч років тому

Сапієнси навчилися говорити. Однак це спілкування не було чимось неймовірним: своя мова є у кожного виду тварин. Багато тварин, у тому числі мавпи, спілкуються голосовими сигналами. Зоологи змогли розшифрувати деякі з них, наприклад «Обережно! Орел!» та «Обережно! Лев!» Подібні сигнали за допомогою відповідних звуків та жестів сапієнси могли деталізувати до найменших дрібниць.

Як не дивно, люди пізнавали один одного завдяки пліткам. Саме плітки дали шалений поштовх для розвитку мови та форм суспільної взаємодії. Плітки допомагали зрозуміти, хто є хто у племені, кого треба боятися, а кого зневажати.

Але найбільш дивовижною особливістю мови сапієнсів стала здатність обговорювати видумку. Саме тоді почали формуватися перші легенди, міфи та релігії, що мали вражаючий консолідуючий ефект.

Перші люди на Землі

16 тисяч років тому

Сапієнси через Берингову протоку переправилися до Північної Америки. Вважається, що в той момент рівень моря знизився настільки, що між північним сходом Сибіру і північним заходом Аляски виник сухопутний «міст». Однак для людей нова земля була лише продовженням Сибіру.

Сучасні дослідники вважають, що американський материк втратив 84 з 107 видів великих ссавців. Усіх їх винищила людина. Цікаво, що деякі з цих видів, як от шаблезубі тигри, спокійно проживали в Америці впродовж 30 мільйонів років.

10 тисяч років тому

З лиця Землі остаточно зникають усі інші види людей. Одні вчені вважають, що неандертальці та еректуси схрещувалися із сапієнсами, і, зрештою, «розчинилися». Інші науковці переконані, що не обійшлося без міжвидових війн, в яких наш вид одержав абсолютну перемогу.

У цей же час на Землі закінчується останній льодовиковий період. Клімат став більш прогнозованим та більш м’яким. Виникає сільське господарство.

Завдяки аграрній революції загальний обсяг доступної людям їжі збільшився. Це дозволило їм народжувати більше дітей. Населення планети зростає величезними темпами.

Сільськогосподарські роботи поглинали стільки часу, що людям довелося осісти і жити поруч зі своїми полями. Так виникли перші людські поселення.

Жителі міст та сіл вирощували багато пшениці, якої зазвичай вистачало на цілий рік. Інколи їжі лишалося із надлишком. Через це у людей з’явилося багато вільного часу, який вони витрачали на освоєння ремесел. А це, в свою чергу, неабияк сприяло розвитку торгівлі.

5 тисяч років тому

Виникають перші імперії. У 3100 році до н.е. долина Нижнього Нілу об’єдналася в Єгипетське царство. Приблизно в 2250 році до н.е. Саргон Великий заснував у Месопотамії Аккадську імперію.

Існування цих імперій забезпечували податки. А щоб обкласти податками сотні тисяч підданих, потрібна інформація про їхні доходи і нерухоме майно, про вже сплачені суми, про борги і штрафи, про пільги і привілеї. Не розібравшись у цій великій кількості відомостей, влада не знала б, якими ресурсами вона володіє. Саме це стало причиною виникнення в Межиріччі писемності.

На ранній стадії шумерська система письма обмежувалася числами і фактами. Але поступово вона обростала новими знаками, поки не перетворилася на повноцінну мову.

Приблизно в ту ж епоху єгиптяни створили власну писемність — ієрогліфи.

© Сергій Філюк, «Стилос.інфо»