Прогулянка Одесою або 100 причин відвідати «перлину біля моря»

Свою прогулянку Одесою пропонуємо розпочати біля Потьомкінських сходів, які з’єднують морський порт та центр Одеси. Урочисте відкриття архітектурної пам’ятки відбулося в далекому 1841 році.

Потьомкінські сходи налічують 192 сходинки та є найбільшими в Україні, а, згідно з дослідженням компанії «ETV Software», ще й входять в десятку найкрасивіших сходів Європи.

Одеський порт

Піднявшись Потьомкінськими сходами, вас радо зустріне бронзовий пам’ятник Дюку де Рішельє, встановлений в 1827 році. Рішельє — французький аристократ, який поступив на службу в Російську імперію після Великої Французької революції. В 1803 році імператор Олександр І призначив його мером Одеси, а через рік француз був удостоєний посади генерал-губернатора Новоросії та Бесарабії. Одесити називали його «наш Дюк». Він відродив місто, зробивши з нього великий морський порт. Згодом Рішельє повернувся у Францію, де став міністром закордонних справ. Містяни не забули свого градоначальника, тож через 13 років після від’їзду чиновника поставили йому пам’ятник.

Пам'ятник Потьомкіну

За пам’ятником Рішельє по праву та ліву сторони простягається одна з найкрасивіших вулиць Одеси — Приморський бульвар. Ввечері тут збираються вуличні музиканти, на деревах запалюються святкові вогні. Місце вкрай затишне.

Приморський бульвар в Одесі

Цікавий факт: в 2008 році під час реконструкції Приморського бульвару археологи виявили залишки поселення стародавніх греків, датоване VI — V століттям до нашої ери. Спочатку місце розкопок хотіли дослідити та знову засипати, одначе згодом було прийнято рішення зберегти залишки поселення, накривши їх скляним куполом.

Приморський бульвар в Одесі

Приморський бульвар в Одесі

Як відомо, перші поселення в Одесі з’явилися ще в 6 столітті до нашої ери. Деякі вчені пов’язують сучасну назву міста з болгарським містечком Варна, поблизу якого в 6 столітті до нашої ери існувала відома фортеця Одесос. До завоювання римлянами вона була домівкою для вихідців з грецького міста Мілет. Ймовірно, спочатку колишні мілетійці перекочували до Варни, а в процесі колонізації Північного Причорномор’я дісталися й до Одеси, де заснували свої поселення.

Місто Одеса

Вдосталь нагулявшись Приморським, не забудьте подивитися на пам’ятник засновникам Одеси. Монумент складається з п’яти бронзових скульптур: центральна і найбільша — скульптура російської імператриці Катерини ІІ; чотири інші — скульптури її сподвижників — де Рибаса, де Волана, Потьомкіна та Зубова.

Саме Катерина ІІ в 1794 році видала указ про початок будівництва порту на місці сучасної Одеси. В 1900 році одесити поставили їй пам’ятник в центрі міста, однак через 20 років більшовики вирішили демонтувати монумент. Його відновлення в 2007 році спричинило серйозний політичний резонанс — колишній президент України Віктор Ющенко та його прибічники виступили проти відновлення пам’ятника, мотивуючи це тим, що Катерина ІІ знищила Запорізьку січ та, будучи московською царицею, виступала в ролі ката українського народу. Відома блоґерша, одеситка Циля Зингельшухер про це сказала так: «Одесситы восстановили ей памятник не из-за того, что она разрушила козацкую Сечь, а потому, что город умеет помнить разную историю».

Пам'ятник Катерині II в Одесі

Від пам’ятника засновникам Одеси можна швидко дістатися до однієї з візитівок міста — Одеського оперного театру. Будівництво споруди розпочалося в 1884 році та завершилося в 1887. Архітектурний стиль: віденське бароко; інтер’єр: пізнє французьке рококо. В свій час тут диригували такі великі композитори як Чайковський, Римський-Корсаков, Рахманінов, виступали знамениті оперні співаки Соломія Крушельницька, Федір Шаляпін та інші.

До слова, американський журнал «Forbes» включив Одеський оперний театр до списку найдивовижніших архітектурних пам’яток Східної Європи.

Одеський оперний театр

Одеський оперний театр

Одеський оперний театр

Обов’язково погуляйте Дерибасівською вулицею. Названа вона на честь першого градоначальника міста Йосипа Михайловича де Рибаса, який займався розробкою будівельного плану і керував містом з моменту його заснування. Це одна з головних вулиць Одеси.

Дерибасівська вулиця. Одеса

Дерибасівська вулиця. Одеса

До Дерибасівської примикає Міський сад. Його історія починається в 1803 році, коли брат засновника міста Йосифа де Рибаса — неаполітанський консул Фелікс де Рібас, вирішив посадити невеликий сад поруч зі своїм будинком. Через три роки сад з унікальними екзотичними рослинами було віддано в подарунок місту. Сьогодні це одне з улюблених місць одеситів для відпочинку та зустрічей.

Міський сад в Одесі

Міський сад в Одесі

Біля Міського саду розташований готель «Пасаж». Будівля «Пасажу» була побудована в 1886 році в стилі бароко за проектом архітектора Влодека. Інтер’єр та екстер’єр будівлі прикрашені численними скульптурами.

Пасаж. Одеса

На початку 20-го століття «Пасаж» належав купцеві Менделевичу. Під час Першої світової війни 1915 року купець зафрахтував пароплав і відправив його з товарами в Америку. На це пішли всі його гроші. Якось увечері він прочитав на першій шпальті газети сенсаційну новину: німецький підводний човен торпедував пароплав, зафрахтований Менделевичем. Прочитавши це, він впав і тут же на місці помер.

Пасаж. Одеса

Пасаж. Одеса

Пасаж. Одеса

І на останок — море — найвизначніша «пам’ятка» Одеси!

Море в Одесі

Море в Одесі

Море в Одесі

P.S. Принагідно обов’язково відвідайте Одеський археологічний музей, детальніше про який можна прочитати тут.

© Сергій Філюк, «Стилос.інфо»