Тараканівський форт: тонни консерв та жодної битви

Тараканівський форт — це величезний архітектурний комплекс військового призначення, побудований в кінці 1880-х років.

Фото Тараканівського форту

На початку будівництва Російська імперія на чолі з імператором Олександром ІІІ сподівалася, що Тараканівський форт зможе захистити від ворога надзвичайно важливе залізничне сполучення між Львовом та Києвом. На той час ця військова споруда не мала аналогів у світі, однак коли в ході Першої світової війни форт обстріляли з авіації, стало зрозуміло, що цей військовий комплекс не зможе забезпечити належного захисту, іншими словами, форт визнали таким, що технічно застарів.

Фото Тараканівського форту

Форт охороняють величезні земляні насипи та товсті цегляні стіни. Всередину, де століття тому розташовувалась військова казарма, ведуть чотири підземні шляхи. В свій час тут було облаштовано безліч житлових і господарських приміщень, складів для зброї, навчальних аудиторій та ін. Кожна сторона ромбічної споруди дорівнює 240 метрів.

Фото Тараканівського форту

Будучи розрахованим на 800 солдат, на початках своєї історії форт став домівкою всього лиш трьомстам військовим. Вони постійно скаржилися на нестерпні умови проживання, зокрема сирість, від якої багато хто хворів. Дійшло навіть до бунту, однак імператор добре розумів значимість споруди, тож невдоволених швидко втихомирили.

Фото Тараканівського форту

З приходом на територію України радянської влади в історії форту почався новий етап. Очільники СРСР довгий час думали над тим, як модернізувати Тараканівський форт до сучасних стандартів, однак нічого путнього з цього не вийшло. На початку другої половини ХХ століття споруду перетворили на склад для консервних виробів, які через ту ж надмірну вологість не змогли зберігатися в цьому місці. З часом про форт і зовсім забули, його давня велич почала осипатися та заростати плющем.

Фото Тараканівського форту

Медитація «по-тараканівськи».

Фото Тараканівського форту

Фото Тараканівського форту

На жаль, Тараканівський форт в жодній великій битві участі не брав. Після того, як російська армія назавжди покинула форт, на цьому місці побували військові з Німеччини, Австро-Угорщини та Польщі. Сьогодні форт є одним з найпопулярніших туристичних центрів серед українських мандрівників. Про нього ходять різні легенди: одні кажуть, що в форті є привиди; інші розповідають історію про німецьких солдат, які в часи війни заховали тут машину часу. Правда це чи вигадки туземців — сказати важко. Однак таки щось містичне в цьому місці є. Століття тому в Тараканівському форті життя било ключем, а зараз — це обитель смутку та забуття. Трішки уяви, і ця обитель смутку перетворюється на руїни стародавнього індійського храму або ж на залишки таємничого міста ацтеків. Головне — не боятися фантазувати!

Фото Тараканівського форту

Фото Тараканівського форту

P.S. Тараканів славиться не лише своїм містичним та загадковим фортом, але й чудовою природою!

Фото Тараканівського форту

Фото Тараканівського форту

Фото Тараканівського форту

© Сергій Філюк, «Стилос.інфо»