Величний та непідступний Дубенський замок

Свою історію Дубенський замок розпочинає в 10-му столітті як оборонна фортеця волинян. З цього часу аж до її зруйнування монголами у 1240-1241 роках фортеця існує у вигляді дитинця (так на Русі називали центральну укріплену частину міста).

Дубенський замок

На рубежі 14-15 століть луцький воєвода Федір Острозький споруджує на місці дитинця дерев’яне укріплення, оточене земляними валами та частоколом. Всередині ж фортеця була тісно забудована господарськими та житловими приміщеннями.

Дубенський замок

Дубенський замок

1492 року через часті пожежі та низьке розташування замку стосовно іншої частини міста князь Костянтин Острозький починає на території дитинця велике будівництво. Саме цей рік вважається офіційною датою спорудження замку в Дубні.

Дубенський замок

Протягом своєї півтисячолітньої історії замок багато разів перебудовували та укріплювали. Між ним та містом був виритий широкий рів, який, коли потрібно, швидко заповнювався водою з річки Ікви.

Дубенський замок

Дубенський замок

Подейкують, що під замком існувала ціла мережа кам’яних ходів, в яких під час ворожих набігів ховалися жителі міста. У цих ходах також зберігалася вода та провізія на випадок довготривалої облоги фортеці. До слова, Дубенський замок так нікому й не вдалося взяти штурмом!

Дубенський замок

На території Дубенського замку розташовані палац князів Острозьких та палац князів Любомирських. Варто зауважити, що аж до кінця 19 століття замок був родинним маєтком князів Острозьких. В свій час в замку розміщувалися особисті архіви князівських династій, зберігалися золото, діаманти, цінний посуд тощо.

В кінці 19 століття замок був проданий військовому відомству. Відтак у різні часи там побували армії Російської імперії, Австро-Угорщини, петлюрівців, поляків, червоноармійців, гітлерівців та радянських військ.

Дубенський замок

Починаючи з 1995 року проводиться детальне вивчення пам’ятки, зокрема археологічні розкопки. Реставрація деяких частин палацу Острозьких та палацу Любомирських триває й досі.

В казематі.

Дубенський замок

Дубенський замок

Дубенський замок

Дівоча вежа

Легенда розповідає про прихід татар в Дубно 1577 року. Тоді в місті відбувалося весілля племінниці князя Костянтина Острозького Беати Дольської. Кажуть, що одразу після весільної церемонії Беата, змінивши весільну сукню на чорну мантію, піднялася на вежу і вистрелила з гармати прямо в шатро хана. Відтоді вежу вважають символом дівочої мужності.

Дубенський замок

Дубенський замок

Вигляд на річку Ікву з Дівочої вежі.

Дубенський замок. Іква

Дубенський замок. Іква

P.S. Біля входу в замок стоїть величезний викопний релікт дольодовикового періоду. Ці рештки скам’янілого дерева були знайдені в шарі піску на багатометровій глибині в кар’єрі поблизу села Семидуби 2008 року, згодом перевезені до Дубна.

Викопний релікт. Дубно

© Сергій Філюк, «Стилос.інфо»