Загублений шматочок середньовічної Європи

За легендою, це місто близько 1000-року нашої ери заснував сам Володимир Великий.

Серед густих поліських лісів вже тисячу років стоїть славне місто Лучеськ.

За легендою, його близько 1000-року нашої ери заснував сам Володимир Великий, збудувавши на березі річки Стир дерев’яну фортецю. Довгий час ця фортеця була нездоланною перепоною на шляху ворогів, захищаючи західні рубежі Київської Русі, та після заняття луцького престолу представниками литовської знаті у 1340-х роках дерев’яні укріплення почали розбирати, споруджуючи на їхньому місці цегляну твердиню. Сьогодні вона носить ім’я свого першого будівничого — литовського князя Любарта.

Цікаві місця Луцька

Так-так, мова йде про Луцький замок. Знаходиться він в сакральній частині полісу, яку лучани називають Старим містом або Старим Луцьком (перші сліди життєдіяльності людини в межах цієї території відносяться до часів неоліту). Нині це історико-культурний заповідник площею в 41 гектар з десятками унікальних музеїв та культових споруд. Про найцікавіші з них — далі.

Цікаві місця Луцька

На шляху до Луцького замку кожен гість міста зустрічає один з найгарніших католицьких храмів Волині — Костел Петра і Павла, будівництво якого розпочалося 1616-го і тривало більше ста років.

Цікаві місця Луцька

Стоїть цей храм на місці в’їзної вежі Окольного замку, який до наших днів не зберігся. Задовго до будівництва костелу 1429 року цією дорогою у Луцьк в’їхали наймогутніші європейські монархи на з’їзд щодо захисту Європи від османських завойовників. Приймав гостей литовський князь Вітовт. Подейкують, що Вітовт так любив древній Лучеськ, що проводив тут більше часу, ніж у своїй офіційній резиденції у Вільнюсі. Його постійна присутність неформально зробила Луцьк південною столицею Литовсько-Руської держави.

Цікаві місця Луцька

Нині тут відбуваються служби римо-католицької церкви, під час яких можна послухати орган. Через надзвичайно хорошу акустику в будівлі храму нерідко проходять інструментальні концерти.

Цікаві місця Луцька

Зліва від Костелу Петра і Павла стоїть Лютеранська кірха, збудована 1906 року. Протягом 35-ти років вона була головним храмом німецьких колоністів Волині, однак через події Другої світової війни кірха занепала. В радянські часи тут розміщувався архів, а зі здобуттям Україною незалежності споруду віддали баптистам.

Цікаві місця Луцька

Цікаві місця Луцька

Справа від кірхи в напрямку річки Стир простягається маленька вуличка. В самому її кінці можна знайти найвідоміший та наймістичніший будинок міста — Будинок химер. Місцевий архітектор на прізвище Головань перетворив свою оселю в справжній архітектурний шедевр, оздобивши її п’ятьмастами скульптурами.

Цікаві місця Луцька

Цікаві місця Луцька

Цікаві місця Луцька

Ще один незвичайний будинок знаходиться по вулиці Йова Кондзелевича, 5. Це Будинок луцького братства, а цікавий він тому, що стінам цього монастиря от-от виповниться 380 років. Поряд знаходиться невеличка церква, збудована у ті ж часи. Довгий час це місце було політичним центром православного населення Волині, проте на початку 18-го століття луцьке братство занепало. В 19-му столітті пожежа повністю розрушила церкву, а от Будинок луцького братства дійшло до наших днів у первісному вигляді з поправкою на незначні ремонти.

Цікаві місця Луцька

Графіті на Будинку луцького братства.

Цікаві місця Луцька

Інший визначний православний храм Луцька — Свято-Троїцькій собор. Його спорудження завершилося 1789 року. Це мекка місцевих християн східного обряду та шедевр барокової архітектури Луцька.

Цікаві місця Луцька

І це далеко не всі визначні місця обласного центру Волині. Є ще єврейська синагога, Будинок Пузини, Лесина вітальня, безліч підземель та з десяток унікальних музеїв, серед яких музей книги, музей дзвонів, аптека-музей та ін. На території Замку Любарта працює картинна галерея, полотна якого за віком подекуди перевищують вік будинків Старого Луцька. А ще ж Музей Волинської ікони, аналогів якому немає в Україні!

Це місто, де все ще можна відчути дух середньовічної Європи. Сьогодні воно поступається популярністю Львову та Кам’янцю-Подільському, але невдовзі й Старий Лучеськ стане відкриттям для українського туриста!

Цікаві місця Луцька

Цікаві місця Луцька

© Сергій Філюк, «Стилос.інфо»