Загублений шматочок середньовічної Європи

За легендою, це місто заснував сам Володимир Великий.

Серед густих поліських лісів вже тисячу років стоїть славне місто Лучеськ. За легендою, його близько 1000-року нашої ери заснував сам Володимир Великий, збудувавши на березі річки Стир дерев’яну фортецю. Довгий час ця фортеця була нездоланною перепоною на шляху ворогів, захищаючи західні рубежі Київської Русі, але після заняття луцького престолу представниками литовської знаті у 1340-х роках дерев’яні укріплення почали розбирати, споруджуючи на їхньому місці цегляну твердиню. Сьогодні вона носить ім’я свого першого будівничого — литовського князя Любарта.

Луцький замок

Так-так, мова йде про Луцький замок. Знаходиться він в сакральній частині полісу, яку лучани називають Старим містом або Старим Луцьком. Це історико-культурний заповідник площею в 41 гектар з десятками унікальних музеїв та культових споруд, про які йтиметься далі.

Луцький замок на полотнах місцевих художників.

Замок Любарта

На шляху до Замку Любарта кожен гість міста натрапляє на один з найгарніших католицьких храмів Волині — Костел Петра і Павла. Його будівництво розпочалося 1616-го і тривало більше ста років.

Костел Петра і Павла у Луцьку

Стоїть цей храм на місці в’їзної вежі Окольного замку, який до наших днів не зберігся. Задовго до будівництва костелу 1429 року цією дорогою у Луцьк в’їхали наймогутніші європейські монархи на з’їзд щодо захисту Європи від османських завойовників. Приймав гостей литовський князь Вітовт. Подейкують, що Вітовт так любив древній Лучеськ, що проводив тут більше часу, ніж у своїй офіційній резиденції у Вільнюсі. Його постійна присутність неформально зробила Луцьк південною столицею Литовсько-Руської держави.

Костел Петра і Павла у Луцьку

Нині тут відбуваються служби римо-католицької церкви, під час яких можна послухати орган. Через надзвичайно хорошу акустику в будівлі храму нерідко проходять інструментальні концерти.

Костел Петра і Павла у Луцьку

Зліва від Костелу Петра і Павла стоїть Лютеранська кірха, збудована 1906 року. Протягом третини століття вона була головним храмом німецьких колоністів Волині, однак через події Другої світової війни кірха занепала. В радянські часи тут розміщувався архів, а зі здобуттям Україною незалежності споруду віддали баптистам.

Лютеранська кірха у Луцьку

Справа від кірхи в напрямку річки Стир простягається маленька вуличка. В самому її кінці можна знайти найвідомішу та наймістичнішу споруду міста — Будинок з химерами. Місцевий архітектор на прізвище Головань перетворив свою оселю в справжній архітектурний шедевр, прикрасивши її п’ятьмастами скульптурами.

Будинок з химерами у Луцьку

Будинок архітектора у Луцьку

Ще один незвичайний будинок знаходиться по вулиці Йова Кондзелевича, 5. Це Дім луцького братства, а цікавий він тому, що стінам цього монастиря от-от виповниться 380 років. Довгий час це місце було політичним центром православного населення Волині, проте на початку 18-го століття луцьке братство занепало. В 19-му столітті пожежа повністю знищила церкву братства, а от будинок спільноти дійшов до наших днів у первісному вигляді.

Будинок Луцького братства

Графіті на Будинку луцького братства.

Графіті на будинку Луцького братства

Інший визначний православний храм Луцька — Свято-Троїцькій собор. Його спорудження завершилося 1789 року. Це мекка місцевих християн східного обряду та шедевр барокової архітектури Луцька.

Свято-Троїцькій собор у Луцьку

Серед інших визначних місць обласного центру Волині — єврейська синагога, Будинок Пузини, вітальня Лесі Українки, безліч підземель та з десяток унікальних музеїв (зокрема музей книги, музей дзвонів, аптека-музей, музей волинської ікони та ін). На території Замку Любарта працює картинна галерея, полотна якої за віком подекуди перевищують вік будинків Старого Луцька.

Сьогодні Луцьк поступається популярністю Івано-Франківську або Чернівцям, але з часом й це місто стане приємним відкриттям для українського туриста.

Цікаві місця Луцька

© Сергій Філюк, «Стилос.інфо»
Фото автора