8 місць, які обов’язково треба відвідати у Львові

8 місць, які обов’язково треба відвідати у Львові

Деякі історики стверджують, що Львів за кількістю архітектурних пам’яток випереджає всі українські міста. Офіційно тут зареєстровано близько 5-ти тисяч старовинних споруд. Звичайно, для того, аби побачити їх усі, знадобиться не один місяць. Але є десяток-другий храмів та інших будівель, без відвідин яких уся поїздка до Міста Лева втрачає свій сенс. І ось деякі з них.

1. Латинська катедра

Перші камені Латинської катедри були закладені 1380-го року, але будівництво йшло повільно і розтягнулося більше ніж на століття. За задумом архітекторів, Катедра мала б мати не одну, а дві вежі та вдвічі вищу головну наву. Однак для реалізації проекту не вистачило грошей, тож недобудований храм довелося покрити дахом.

Латинська катедра у Львові

Серед готичних костелів, зведених на межі 14-15 століть, Латинська катедра єдина, що дійшла до наших днів. Сьогодні це головний римо-католицький храм в Україні та потужний паломницький центр.

Латинська катедра у Львові

2001-го року Катедру відвідав Папа Римський Іоан Павло II.

2. Костел Бернардинів

В 15-му столітті до Львова прибули монахи бернардинського ордену — однієї із новостворених католицьких чернечих громад. Тоді ж на місці сучасного архітектурного комплексу Бернардинського монастиря було побудовано невеличкий дерев’яний костел та необхідні для спільноти приміщення. Декілька разів завойовники перетворювали їх у попіл, тож монахам доводилося власноруч відновлювати будівлі. На 1600-1630 роки припадає спорудження кам’яного костелу, дзвіниці, вежі та інших приміщень, які ми можемо бачити й сьогодні.

Костел Бернардинів у Львові

Особливістю храму, безперечно, є його розкішні інтер’єри.

Костел Бернардинів у Львові

За легендою, на найвищій монастирській вежі щодня і щоночі вартували ченці. Якось один з них став свідком швидкого підступу до міста турецького війська. Не розгубившись, він перевів стрілки годинника на 5 хвилин вперед, змусивши його відбивати удари. З ударами годинника, перед самим носом ворога, закрилася головна міська брама. Туркам так і не вдалося неочікувано ввірватися у Львів, а годинник Бернардинського монастиря ще багато років поспішав на 5 хвилин.

Костел Бернардинів у Львові

Приміщення монастиря тепер займає історичний архів, а храм — Українська греко-католицька церква.

3. Італійський дворик

1580 року на Площі Ринок з’явилася кам’яниця знатного грецького торговця Костянтина Корнятка. Її родзинкою стало внутрішнє подвір’я, оточене триярусними аркадами італійських зразків.

Італійський дворик у Львові

Місце вкрай романтичне і затишне. Влітку тут працює кафе. Відвідувачі мають змогу спробувати щось з італійської кухні, випити справжнього італійського вина та головне — заховатися від шуму міста.

Італійський дворик у Львові

Сьогодні тут відбуваються різноманітні вистави, фестивалі класичної і джазової музики, а також безкоштовні покази фільмів. До слова, Італійський дворик був місцем зібрання львівської богеми ще у 18 столітті. Відомо, що вже тоді під цими білосніжними аркадами частенько розігрувалися п’єси Шекспіра.

4. Церква Ольги та Єлизавети

На початку 20-го століття усі, хто приїжджав у Львів залізницею, першою на шляху до міста зустрічали головну святиню уніатів — Собор святого Юра. 1911 року австрійська влада вирішила побудувати біля вокзалу новий, ще більший храм, але римо-католицький, аби вкотре довести, що Львів, це перш за все місто римо-католицького віросповідання.

Церква Ольги та Єлизавети у Львові

Це найвища споруда в місті. Її висота 88 метрів.

Церква Ольги та Єлизавети у Львові

Іронія долі: через 80 років після відкриття костелу його передали у власність греко-католицької громади Львова.

5. Собор святого Юра

За легендою, в 13 столітті князь Лев дізнався про те, що в одній з міських печер живе дракон. Аби вберегти місто, монарх вбив істоту, а на вершині цієї печери заклав храм та заснував монастир.

Собор святого Юра у Львові

За свою історію храм неодноразово перебудовувався. Свого нинішнього вигляду він набув у 18 столітті.

Собор святого Юра у Львові

Вигляд на Собор святого Юра і Церкву Ольги та Єлизавети з міської ратуші.

Львів

Дехто з істориків каже, що цей храм був першою кам’яною спорудою у Львові після замку.

6. Каплиця Боїмів

Жодна екскурсія Львова не обходиться без відвідин каплиці Боїмів. Чотириста років тому цю усипальницю для себе та своєї сім’ї спорудив один з найбагатших людей міста — угорський аристократ Георгій Боїм.

Купол споруди увінчує фігура Христа Засмученого — образ Ісуса, що сидить, підперши голову рукою. Трохи нижче напис латиною: «Подорожній, зупинись та замислись, чи твій смуток є таким великим, як мій?»

Каплиця Боїмів у Львові

Фасад усипальниці прикрашають численні композиції на тему страждань Ісуса на Голгофі.

Каплиця Боїмів у Львові

Образ Христа Засмученого дуже поширений в живописі, проте він майже не трапляється у скульптурі. Відтак мистецтвознавці сходяться на думці, що каплиці Боїмів немає аналогів у світі.

7. Домініканський собор

Будівництво Домініканського собору завершилося 1764 року. Пишністю та урочистістю вражає не лише екстер’єр костелу, але й його інтер’єр, прикрашений античними колонами, позолоченими фігурами святих та мучеників домініканського ордену.

Домініканський собор у Львові

Це один з найгарніших храмів Львова, з яким пов’язано багато фактів та легенд. Разом з історичною частиною міста входить до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Домініканський собор у Львові

Сьогодні в приміщеннях собору працює Музей історії релігії, а в самому храмі відбуваються греко-католицькі богослужіння.

8. Оперний театр

Львівський оперний театр це одна з найграндіозніших споруд у Львові. Його спорудження тривало протягом 1897-1900 років під керівництвом цілої групи архітекторів та майстрів.

Львівський оперний театр

Зал театру вміщує більше тисячі глядачів і славиться своєю чудовою акустикою. Той факт, що споруда є візитівкою Львова, не викликає подиву, зважаючи на те, що Львівський оперний театр вже багато років входить до трійки найгарніших театрів Європи.

© Сергій Філюк, «Стилос.інфо»